Kdo bo to pospravil???

Mahlzeitstilleben

Prispevek dne 15. maja 2020, Kuhinje


xxx

V tem prispevku bi vas rada spomnila na drugo domačo stran „bausprache“ iz leta 2012: http://www.bausprache.at

S sestavljanjem nepremičnih predmetov, včasih s simbolnim pomenom ali izrazito pojavo, dobimo – zgoščeno postavljeno – sliko razgibane zgodovine. Primer je recimo tihožitje iz Münstra, slikarja Ludgerja tom Ring mlajšega iz približno leta 1570. Aranžma ima naslov Kuhinjski kos s telečjo glavo in Poroka v Kani. Prikazuje tipično tihožitje pojedine iz renesanse. Navdih za idejo slikovnega motiva domače strani bausprache.at so bila slavna tihožitja, kot so recimo dela manirista Michelangela Merisi da Caravaggio, vse do francoskega fauvista Henri Matissa.

Kuhinja je tisti kraj, ki je, pri morebitnem pogostem kuhanju, zlasti izpostavljen velikim obremenitvam. 

Tukaj je uprizorjena serija fotografij o umetnem neredu, realizirana z ©Jorit Aust, ki jo je v spletu predstavil Philipp Haselwanter. Brez kuhanja, pa kljub temu s posebnim gostom ter na koncu spet pospravljena, kot na začetku.

Kuhinjski objekti, ki jih je iz surovega železa izdelal Mathis Esterhazy so bili zaradi njihovega gradbenega jezika „bausprache“ osnova za kasneje, skupaj z Axelom Eggenfellnerjem, končno oblikovane in proizvedene kuhinje. Vidni ostanki varov in brušenja so glede na povpraševanje opisani kot „bausprache“ in so bili kot taki glavni vzrok za ime projekta in odgovorni za njegovo prepoznavnost. Za veliko kuhinj je bil odločilen individualni stik z bodočimi kuhajočimi in številni izdelki, ki niso serijski. 

Novo proizvodno mesti je delavnica podjetja INCOMO. Ob obisku se lahko ob skupnem uživanju hrane pogovorimo o novi kuhinji. Pristojni za načrtovanje in posvetovanje: axel@eggenfellner.atme@bausprache.at.